KONTAKT LENSLER İLE YÜZMEK

Kontakt lensler aktif bir yaşam tarzı için mükemmel olmakla birlikte, kontakt lensler ile yüzmekten kaçınmanız önemlidir çünkü kontakt lenslerinizi su ile temas ettirmemeniz tavsiye edilmektedir. Bu, su sporları ve yüzme kadar duş alma, banyo yapma ve sıcak küvete girme gibi suya her temas ettiğinizde de geçerlidir.

NEDEN KONTAKT LENSLER İLE YÜZMEMELİYİM?

Kontakt lenslerinizi su ile temas ettirmeniz doğal olarak bulunan bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların oluşma riskini arttırır. Su, normalde insanlara zarar vermeyen mikroorganizmalar içermektedir ancak çok nadir durumda, bu bakteriler kontakt lenslerinize tutunabilir ve lensinizin yüzeyinde kalarak kornea enfeksiyonuna neden olabilecek ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabilirler. Belirtiler inflamasyon, kızarıklık, ağrı, ışığa karşı duyarlılık ve gözlerde sulanma olabilir ve tedavi edilmemesi halinde, görme kaybına bile yol açabilir.

Suyun söz konusu olduğu ortamlarda kontakt lensleriniz ile göz sağlığınızı korumak kolaydır.

Aşağıda belirtilen basit adımları uygulamanız yeterli;

  • Su içeren herhangi bir faaliyete katılmadan önce kontakt lenslerinizi çıkartın.
  • Lenslerinizi elinize almadan önce ellerinizi düzgünce yıkayıp kuruladığınızdan emin olun.
  • Kontakt lenslerinizi veya kontak lens kabınızı yıkamak için asla musluk suyu kullanmayın. Her zaman göz doktorunuzun tavsiye ettiği dezenfeksiyon solüsyonunu kullanın.
  • Lens kabınızı dezenfeksiyon solüsyonlarınızla birlikte verilen talimatlara uygun olarak düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.
  • Eğer yeniden kullanılabilir lensler kullanıyorsanız, lenslerinizi üreticinin talimatlarına uygun olarak düzgünce temizlediğinizden ve lenslerinizi her zaman yeni koyduğunuz solüsyon içinde sakladığınızdan emin olun.

KONTAKT LENSLERİNİZE SU GELİRSE NE YAPMALISINIZ?

Su içeren herhangi bir faaliyete katılmadan önce kontakt lenslerinizi çıkartmayı asla unutmayın. Eğer kontakt lensleriniz gözünüzdeyken gözünüze kazayla su gelirse, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun