Kontakt lenslerin takılması ve çıkartılması aslında düşündüğünüzden daha kolay. Alışmanız biraz zaman alabilir ancak kısa süre içinde bunu hiç duraksamadan yaptığınızı göreceksiniz. Gerçek kontakt lens kullanıcılarının nasıl yaptıklarını görmek için aşağıdaki videolarımızı izleyin

KONTAKT LENSLERİNİZİ 4 BASİT ADIMDA NASIL TAKARSINIZ?

Başlamadan önce

Ellerinizi sabunla yıkayın (tercihen parfümsüz, antibakteriyel sıvı sabun), durulayın ve ardından tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayın. Kontakt lenslerinizi her zaman aynı sırayla takmanız iyi bir fikirdir (örneğin, her zaman önce sağ göz). Bu şekilde, lenslerinizi karıştırmazsınız.

Lensin ters olmadığından emin olun

Bunu yapmak için, lensi parmağınızın ucuna koyun ve ışığa karşı tutun. Eğer kenarları dışarı doğru dönmüşse terstir. Eğer düz kenarlı bir tas gibi görünüyorsa düzdür, yani takılmaya hazırdır. Bazı lenslerin 123 işareti bulunmaktadır. Bu işaret sayesinde, lensin ters dönüp dönmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Eğer sayılar doğru sıradaysa, lens de doğru taraftadır.

Gözünüzü açık tutun

Göz kırpmanızı engellemek için, serbest olan elinizle üst göz kapağınızı hafifçe tutun. Lens parmağınızın ucundayken, lensin bulunmadığı elinizin diğer parmaklarıyla alt göz kapağınızı aşağı çekin.

Lensin yerleştirilmesi

Elinizi sabit tutarak ve yukarı bakarak lensi gözünüze yerleştirin. Ardından, göz kapağınızı yavaşça serbest bırakın ve lensin yerine oturması için gözünüzü bir anlığına kapatın. Aynı adımları diğer gözünüz için tekrarlayın.

ÖNEMLİ: Kontakt lenslerinizi veya lens kabınızı asla musluk suyu ile durulamayın.

Kontakt lenslerinizi nasıl takacağınıza dair sorularınız mı var? Lenslerinizi nasıl elinize almanız gerektiğine dair daha fazla bilgi için aşağıdaki SSS bölümüne bakınız.

KONTAKT LENSLERİNİZİ 4 BASİT ADIMDA NASIL ÇIKARTIRSINIZ?

Ellerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun

Kontakt lenslerinizi karıştırmamak için sağ gözünüzden başlayın. Yukarı bakın ve alt göz kapağınızı orta parmağınızla dikkatlice aşağı çekin.

İşaret parmağınızı gözünüze götürün

… yavaşça ve lensin alt ucuna dokunana kadar. Ardından, lensi gözünüzün alt beyaz kısmına kaydırın.

Lensi hafifçe sıkıştırın

Baş ve işaret parmağınızı kullanarak lensi çıkartın. Aynı işlemi sol gözünüz için tekrarlayın.

Lensi çıkardıktan sonra

Günlük kullan-at lenslerinizi atın. Yeniden kullanılabilir kontakt lens kullanıyorsanız temizleyin ve dezenfekte edin. NOT: Kontakt lenslerinizi veya lens kabınızı asla musluk suyu ile durulamayın

ÖNEMLİ: Kontakt lenslerinizi veya lens kabınızı asla musluk suyu ile durulamayın.

KONTAKT LENS KULLANIMI

Kontakt lenslerinizi kullanmaya kısa zamanda alışacaksınız ancak bunu daha da kolay kılmak için birkaç ipucumuz daha var.

Açık mavi görünebilirlik boyalı kontakt lensler

Lensleriniz, lens kabında veya kutusunda kolayca fark edebilmeniz için uçuk mavi renktedir. Endişelenmeyin! Bu uçuk mavi renk kontakt lenslerinizi taktığınızda fark edilmeyecektir.

Lens kenarları

Lensi parmağınızın üzerine koyduktan sonra, ters veya düz olduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. Eğer düz kenarlı bir tas şeklindeyse, takılmaya hazırdır. Eğer kenarlar dışarı dönükse, lensiniz terstir.

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Lenslerinizin Temizliği ve Bakımı İle İlgili Doğru Bilgileri Edinin

Yeni Kullanıcılar için İpuçlarıyla Hemen Kontakt Lens Kullanmaya Başlayın