GÖZ KURULUĞU NEDİR VE GÖRMEYİ NASIL ETKİLER?

Kuru Göz Sendromu, gözleriniz yeterince gözyaşı üretemediğinde ya da gözyaşınız çok hızlı buharlaştığında meydana gelen ve süreklilik arz eden bir durumdur.

Belirtiler

Kuru Göz Sendromu, görüşünüzün bulanıklaşmasına ve gözlerinizin kurumasına, şişmesine, kızarmasına veya sulanmasına neden olabilir. Yanma veya batma hissine sebep olabilir veya gözlerinizi sanki içine sıkışmış bir şeyler var gibi hissedebilirsiniz.

Nedenler

Kuru Göz Sendromunun birçok nedeni vardır. Bazı ilaçların bir yan etkisi veya kronik bir hastalık belirtisi olabilir. Özellikle yaşlılarda yaygındır.

Kuru Göz Sendromu genellikle iyi göz hijyeni ve kayganlaştırıcı göz damlaları ile kontrol altına alınabilir. Hava kuru olduğunda, mesela oda nemlendiricisi kullanarak ortamınızı ayarlamak suretiyle belirtileri hafifletebilirsiniz. İlaç alıyorsanız, kuru göz sendromunun bir yan etki olup olamayacağını ve alternatif ilaçlar olup olmadığını öğrenmek için hekiminize danışın. Şiddetliyse, göz doktorunuz size diğer olası yönetim seçeneklerini anlatabilir.

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?