KONTAKT LENSLER GÖZ İRİTASYONUNA NEDEN OLUR MU?

Gözlerde hafif kızarıklık kontakt lensler olsa da olmasa da meydana gelebilir ancak bu durum çoğunlukla geçicidir ve endişelenecek hiçbir şey yoktur. Gözlerde kaşınma, kızarıklık gibi iritasyon oluşma nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Yorgunluk
  • Alerjiler
  • Kontakt lensleri önerilenden daha uzun süre kullanma
  • Kontakt lens malzemelerine veya solüsyonlarına aşırı duyarlılık

ÖNEMLİ NOT: Gözleriniz kızarmışsa ve acı veya görme bozukluğu yaşıyorsanız, kontakt lenslerinizi çıkartın ve hemen göz doktorunuz ile iletişime geçin.

GÖZ İRİTASYONU NASIL ENGELLENİR VE KONFOR NASIL KORUNUR?

Gözleriniz doğal bir nem tabakasına sahiptir ancak bazen yaşam tarzı bu dengenin bozulmasına neden olabilir. Bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak için özel durumlara dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

GÜZELLİK

İpuçları

1. Kontakt lenslerinizi makyajınızı yapmadan önce takın.

2. Suya dayanıklı maskara ve göz kalemi kullanmak, makyajınızın pul pul dökülmesini veya gözünüze dağılmasını engellemeye yardımcı olabilir.

3. Hipoalerjenik veya yağsız makyaj malzemeleri ve makyaj temizleyicileri, lens kullanıcıları için en iyi seçenektir.

4. Saçlarınızı boyatırken veya perma yaptırırken kontakt lens takmaktan kaçının çünkü kimyasallar gözlerinizde tahrişe neden olabilir.

5. Saç spreyi kullanıyorsanız, kontakt lenslerinizi takmadan önce uygulamaya çalışın. Eğer kontakt lensleriniz gözünüzdeyse, saç spreyini sıkarken gözlerinizi kapattığınızdan emin olun.

6. Eğer gözleriniz şişmişse, kızarmışsa veya enfekte olmuşsa makyaj yapmayın veya kontakt lens kullanmayın, bir an önce göz doktorunuz ile iletişime geçin.

DİJİTAL CİHAZLAR

İpuçları

1. Ara verin! Uzun saatler aralıksız ekrana bakmak göz dengenizi bozabilir. Düzenli aralıklarla ekran karşısından kalkın. 20 dakikada bir farklı mesafelerde bulunan nesnelere bakarak gözünüzü yeniden alıştırın.

2. Koltuğunuzu ayarlayın. Ekrana yukarıdan bakmak veya çok yakın oturmak gözlerinizi tahriş edebilir.

3. Karanlıkta çalışmayın. Ekranınız ile bulunduğunuz odanın ışığı arasındaki aydınlık farkı gözlerinizde stres yaratabilir ve gözlerinizi rahatsız edebilir.

4. Gözlerinizi sık sık kırpmayı unutmayın. Zaten gözlerimizi kırptığımızı düşünebilirsiniz ancak dijital cihazları kullanırken gözlerimizi normalden beş kat daha az kırpıyoruz.

5. Klavyemizin üzerinde görmediğimiz mikroplar bulunabilir. Kontakt lenslerinize dokunmadan önce her zaman ellerinizi yıkayın.

6. Kuruluk belirtilerini engellemek ve  vücudunuzun su seviyesini mümkün olduğunca yüksek tutmak için için bol bol su için

7. Kuruluk belirtileri sürerse veya kalıcı göz yorgunluğunuz olursa, vakit kaybetmeden göz doktorunuzla iletişime geçin.

SEYAHAT

İpuçları

1. İhtiyacınız olma ihtimalini göz önünde bulundurarak gözlüklerinizi daima yanınızda taşıyın.

2. Seyahat boy kontakt lens solüsyonu ve her ihtimale karşı suni gözyaşı damlasını içeren hafif bir paket yapın.

3. Uçakla yapacağınız seyahatlerinizde, gözlüklerinizi, kontakt lenslerinizi, lens kabınızı ve solüsyonunuzu el bagajınızda bulundurmaya çalışın. Eğer bagajınız kaybolursa, kontakt lensleriniz olmadan kalmayı veya gün sonunda lenslerinizi çıkartma imkanınız olmamasını istemezsiniz.

4. Kabin havası genelde çok kuru olduğundan, uzun mesafe uçuşlarda gözlüklerinizle yolculuk yapmayı tercih edebilirsiniz.

5. Rutininize bağlı kalın. Yeni bir zaman diliminde olsanız bile kontakt lenslerinizi zamanında yenilemeniz önemlidir.

6. Hazırlıklı olun: Eğer yeniden kullanılabilir kontakt lensler kullanıyorsanız, halihazırda kullandığınız lens çiftinin kaybolması veya hasar görmesi halinde kullanmanız için bir veya iki yedek paketi beraberinizde götürün. Ayrıca, seyahatteyken günlük kullan-at kontakt lensler kullanma hakkında göz doktorunuzla konuşabilirsiniz.

7. Uzun bir yolculukta uyumaya karar verirseniz kontakt lenslerinizi çıkartmayı unutmayın.

8. Lenslerinize musluk suyu değdirmekten kaçınmayı ve lenslerinizi duş alırken, yüzerken veya su sporları yaparken çıkarmayı unutmayın.

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?