GÖZLÜK MÜ, KONTAKT LENSLER Mİ, YOKSA LAZER GÖZ CERRAHİSİ Mİ?

GÖRME BOZUKLUĞUNU DÜZELTME SEÇENEKLERİM NELERDİR?

Eğer görmenizin düzeltilmesi gerekiyorsa, doğru görme bozukluğu düzeltme yönteminin seçilmesi, net bir görüşü deneyimlemenize imkan tanıyacak ve yaşam kalitenizin iyileştirilmesine destek olacaktır. Göz doktorunuz aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını önerebilir:

REÇETELİ GÖZLÜKLER

Reçeteli gözlüklerin prensibi kontakt lensler ile aynıdır. Işığı kırarak retina üzerine odaklamak üzere yönlendirir ve bu sayede görmenizi düzeltir. Uzağı görememe (miyopi), yakını görememe (hipermetropi), astigmatizm ve yaşa bağlı yakına odaklanma güçlüğünü (presbiyopi) düzeltebilirler.

Gözlükler şık ve popüler olup çeşitli stillere, malzemelere ve fiyat aralığı seçeneklerine sahip olabilirler. Göz doktorunuz görmenizi düzeltmek için size doğru gözlük numarasını reçete etmek için gözlerinizi test edecektir ve gözlük camlarınız için özel bir kaplama da önerebilir. 

Gözlük camı türleri
  • Yakını görememe, uzağı görememe, astigmatizm ve yakındaki nesnelere odaklanma güçlüğü için sferik camlar. 
  • Presbiyopi için progresif camlar (varifokal veya multifokal camlar olarak da adlandırılır). Bu camlar hem yakını hem de uzağı net görmenize izin vermektedir.
 
Gözlük almayı mı düşünüyorsunuz?

Gözlük almayı planlıyorsanız, göz sağlığınızı kontrol ettirmek ve görme ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınız için doğru reçeteye ve görme bozukluğu düzeltim seçeneğine sahip olduğunuzdan emin olmak üzere göz muayenesine gitmeniz önemlidir. Seçenekler, ne iş yaptığınıza veya yaşam tarzınıza bağlı olarak gözlük ve kontakt lenslerin dönüşümlü kullanımını kapsayabilir.

KONTAKT LENSLER

Gözlüklerle olduğu gibi, kontakt lensler de ışığı kırarak retinanıza odaklamak üzere yönlendirir ve bu sayede görmenizi düzeltir. Kontakt lensler görmenizin düzeltilmesi için doğrudan gözünüzün yüzeyine yerleştirilir ve uzağı görememe (miyopi), yakını görememe (hipermetropi), astigmatizm ve yaşa bağlı yakına odaklanma güçlüğü (presbiyopi) bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilirler.

Kontakt lensler sadece net görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal görüntünüzü korumanıza da imkan tanır. Gözlükler kadar görünür ve zaman zaman rahatsız edici olmayan kontakt lensler,  özellikle aktif yaşam tarzı olan kişiler için iyi bir görme bozukluğu düzeltme yöntemidir. Ayrıca, kontakt lens kullanmadığınız zamanlarda gözlük kullanabilirsiniz - bu da size alternatif bir imaj sağlayabilir. 

HANGİ KONTAKT LENSİ SEÇMELİYİM?

Göz doktorunuz, görme bozukluğu düzeltme ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınız için en iyi kontakt lensi size önerecektir, ancak iki temel yumuşak kontakt lens türü bulunmaktadır.

Günlük kullan-at kontakt lensler

Günlük kullan-at kontakt lensler asgari düzeyde bakım gerektirir. Gün sonunda lenslerinizi atar ve sabah yepyeni bir çift lens ile güne başlarsınız. Temizlenmesine gerek yoktur.

Her gün yeni bir çift lens kullanmak, kontakt lens kullanmanın en rahat ve hijyenik yoludur. Günlük kullan-at kontakt lens seçenekleriniz hakkında göz doktorunuzdan bilgi isteyin. 

Yeniden kullanılabilir kontakt lensler

Yeniden kullanmak üzere temizlediğiniz ve gece boyu sakladığınız lensler günlük kullanım için “yeniden kullanılabilir kontakt lensler" olarak adlandırılırlar. Lenslerinizi çıkardıktan sonra, temizler ve gece boyu bekletmek üzere dezenfektan solüsyon içine koyarsınız. Sonraki sabah kalktığınızda lensleriniz yeniden takılmaya hazırdır. Daha sonra lensler, markaya ve göz doktorunuzun önerisine göre çoğunlukla iki haftada bir veya ayda bir yeni bir çift lens ile değiştirilir.

Yeniden kullanılabilir kontakt lensler hakkında göz doktorunuzdan bilgi isteyin.

LAZER GÖZ CERRAHİSİ

Lazer (refraktif) göz cerrahisinde, uzağı görememe, yakını görememe veya astigmatizmin düzeltilmesi için, gözünüzün önünde yer alan şeffaf yüzey (kornea) yeniden şekillendirilir. Lazer göz cerrahisi ile birçok kişinin görmesi kalıcı olarak düzeltilir ve bu sayede muhtemelen artık gözlük veya kontakt lens takmak zorunda kalmazlar.

LAZER GÖZ CERRAHİSİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Lazer göz cerrahisi yaptırmayı düşünüyorsanız, sizin için en iyi görme düzeltme seçeneğinin hangisi olduğundan emin olmak için göz doktorunuz ile tüm riskleri ve potansiyel yan etkileri konuşmalısınız. Eğer lazer ameliyatı olmuşsanız, bunu her kontrolde, görme testinde veya göz tedavisinde göz doktorunuza söylemelisiniz. 

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?