YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERASYONU

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD), normalde yaşlı kişilerde gelişen bir göz rahatsızlığıdır. İki YBMD türü vardır: Kuru tip YBMD daha yaygındır, kademeli olarak gelişir ve bir miktar görme kaybına neden olabilir. Yaş tip YBMD daha hızlı gelişir ve daha fazla görme kaybına neden olabilir. Her iki form da eş zamanlı gelişebilir.

Belirtiler

Kuru tip YBMD merkezi görme alanınızda kademeli olarak artan bir kayba yol açarak görüşünüzün bozulmasına ve bulanık görmenize neden olabilir. Bunun sonucunda, nesneler olduğundan farklı boyutlarda veya şekillerde görünebilir. Çoğu zaman periferik (çevresel) görme bozulmadan kalır. Yaş tip YBMD ile, benzer bir görme alanı kaybı yaşarsınız ancak bu daha hızlı gerçekleşir.

Nedenler

YBMD, gözünüzde retinanın merkezi olan makul, işlevini etkin şekilde gösteremez hale geldiğinde meydana gelir.

Günümüzde kuru tip YBMD için kalıcı iyileşme sağlayabilecek bir tedavi yoktur ancak iyi bir ışıklandırma, büyük puntolu yazıların kullanımı ve büyüteç kullanımı ile günlük aktiviteler kolaylaştırılabilir.
Yaş tip YBMD bazen ilaç veya lazer cerrahisi ile tedavi edilir. Tedavi her zaman görmeyi iyileştirmez ancak görme kaybının artmasını engellemeye yardımcı olabilir.
Besin takviyeleri, yapraklı yeşillikler gibi yiyeceklerin tüketilmesi ve sigarayı bırakma YBMD'nin ilerlemesinde yavaşlama sağlamaya yardımcı olabilir. 

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun