YAKINI GÖREMEME VEYA HİPERMETROPİ NEDİR?

Yakını görememe veya hiperopi (orijinal adıyla hipermetropi), normalde kontakt lens veya gözlük ile düzeltilebilen yaygın bir görme sorunudur. Eğer yakını göremiyorsanız (hipermetropsanız), size uzak nesneleri net şekilde görür ancak size yakın olan nesnelere odaklanmakta zorluk yaşarsınız. Yakını göremeyen kişiler yaşlandıkça, uzağı görmeleri de daha zor hale gelebilir. Yüksek hipermetrop olgularda, herhangi bir mesafede yer alan nesnelere odaklanmak zor olabilir.

Yakını görememenin nedeni nedir?

Yakını görememe, gözün önden arkaya uzunluğu çok kısa olduğunda veya korneanın bombeliği göz için yeterli kırıcılığa sahip olmadığında meydana gelir. Işık retina yerine retinanın arkasında odaklanarak bulanık görmeye neden olur.

Bazı çocuklarda doğuştan yakını görememe bozukluğu vardır ve bu çocukların görüşü gözlerinin gelişmesiyle beraber kendi kendine düzelebilir. Bununla birlikte, durumun gerçekten böyle olduğundan ve çocukta herhangi bir başka soruna neden olmadığından emin olmak için bu çocuklar bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir.

Yetişkinlerde, özellikle orta yaşlara yaklaştıklarında yakını görememe bozukluğu ortaya çıkabilir. Yakını görememe bozukluğu, presbiyopi ile karıştırılmamalıdır. Presbiyopi, gözlerdeki lensin yaşla birlikte esnekliğini kaybetmesi ve yakın mesafelere odaklanamaz hale gelmesi nedeniyle oluşan ve yakındaki nesnelere odaklanmayı zorlaştıran bir görme bozukluğudur. 

Yakını görememe belirtileri nelerdir?

Yakını görememe, size yakın nesneleri net olarak görmenizi zorlaştırır ve okuma, yazma ve yakından bakma ihtiyacı doğuran hassas işler gibi günlük aktivitelerinizi de yapmanızı engelleyebilir. Bu durum, göz yorgunluğu, baş ağrısı ve genel yorgunluğa neden olabilir.

Yakını görememenin teşhis edilmesi

Eğer yakını görememe sorununu yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, göz muayenesi için göz doktorunuzdan randevu alın. Muayenede, yakını görüp göremediğiniz ve yakını göremiyorsanız bunun ne derecede olduğu belirlenecek ve bunu düzeltmek için ihtiyaç duyduğunuz gözlük ve/veya kontakt lensler reçete edilecektir.

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?