KONTAKT LENSLER İLE Uyuyabilir misiniz?

Çoğu kontakt lens kullanıcısı, özel olarak üretilen uzun süreli lensler kullanmadığı müddetçe lenslerle uyunmaması gerektiğini bilir. Bununla birlikte, bazen en deneyimli kullanıcılar bile uzun bir günün sonunda veya evde veya seyahatte planlanmamış bir kestirme sırasında lensleriyle uyuyakalabilirler.

NEDEN KONTAKT LENSLER İLE UYUMAMALIYIM?

Havadaki oksijen, korneanızın (gözünüzün önündeki berrak yüzey) sağlığı için hayati önem taşır. Modern yumuşak kontakt lensler günlük kullanımda lensin yeterli miktarda oksijeni geçirmesine imkan verirken, uyurken gözleriniz kapalı olduğundan, gözünüze ulaşan oksijen miktarı azalır ve bu durum gözlerinizde sorunlara neden olabilir (uzun süreli kullanım için tasarlanmış özel lensler kullanmadığınız sürece). Dolayısıyla, kontakt lensleriniz gözünüzdeyken uyuyakalmanız çok ağrılı bir durum olan kornea ülserinin gelişmesi gibi komplikasyonların ortaya çıkma riskini artırabilir. Çok nadir rastlanan ve çoğunlukla tedavi edilebilir bir durum olmasına karşın, genelde görmeniz üzerine uzun vadede etkileri olabilecek skarlaşmaya neden olur.

LENSLERİNİZ GÖZÜNÜZDEYKEN UYUYAKALIRSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Lensleriniz gözünüzdeyken kazayla uyuyakalırsanız veya kestirirseniz, kontakt lenslerinizi biraz daha kuru hissedebilirsiniz ve onları çıkarmanız normalden daha zor olabilir. Eğer emin değilseniz veya herhangi bir kızarıklık, ağrı veya görmenizde azalma fark ederseniz veya lenslerinizi çıkartamazsanız, hemen göz doktorunuzdan yardım isteyin.

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?