ASTİGMATİZM NEDİR? NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE GÖZ TESTİ

ASTİGMATİZM NEDİR?

Astigmatizm, tüm mesafelerde görüntünün bulanıklaşmasına veya bozulmasına neden olabilen yaygın rastlanan bir görme bozukluğudur. Her yaştan kişileri etkileyebilir ve astigmat olan kişilerde sıklıkla uzağı görememe veya yakını görememe de astigmatla birlikte bulunmaktadır. İngiltere'de görme bozukluğunu düzeltmek için gözlük takanların neredeyse yarısında astigmatizm mevcuttur.

Astigmatizmin nedeni nedir?

Astigmatizm, gözün yüzeyinin (kornea) veya arkasındaki lensin yuvarlak bir şekle değil, ragbi topu gibi oval bir şekle sahip olması halinde meydana gelir. Bu, göze giren ışığın retina üzerine doğru odaklanmamasına neden olur ve bunun sonucunda görüntü bulanık olur.

Astigmatizmin belirtileri nelerdir?

Astigmatizm, yol levhaları gibi uzak mesafelerde bulunan nesnelere odaklanılmaya çalışıldığında bulanık görmeye neden olabilir. Ayrıca, okuma veya dikiş dikme gibi yakına odaklanmayı gerektiren faaliyetlerde görmenizi olumsuz etkileyebilir. Düzeltilmemesi halinde aşağıdakiler görülebilir: 

  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Gözleri kısarak bakma
  • Gözlerde yanma
  • Bulanık görme
 

Astigmatizmin Türleri

İki tip astigmatizm vardır.

1. Düzenli (regüler) astigmatizmde, korneanın bombeliği bir yöne göre diğerine doğru daha fazladır. Bu en yaygın astigmatizm formudur ve gözlük veya torik kontakt lensler ile kolayca düzeltilebilir.

2. Düzensiz (irregüler) astigmatizm çok daha nadir görülür ve korneanın bombeliği eşit değildir. Bir göz yaralanması ve bununla ilgili kornea hasarından veya korneanın merkezinin inceldiği ve düzensiz bir şekil aldığı ilerleyici bir göz sorunu olan keratokonus gibi bir durumdan kaynaklanabilir. Gözlüklerle her zaman düzeltilemeyebilir ancak özel kontakt lensler ile düzeltilebilir.

 

ASTİGMAT OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLARIM?

Astigmatizmanız olduğundan şüpheleniyorsanız, göz doktorunuzdan bugün randevu alın.

Astigmatizm Tarayıcımızı Kullanın

Göz doktoru randevunuzu beklerken, gözlerinizde astigmatizm ihtimali olup olmadığını görmeye ne dersiniz? Aşağıdaki basit birkaç adımı takip edin ve sorulan soruları yanıtlayın.

ASTİGMATİZM NASIL DÜZELTİLİR?

Bir göz muayenesi olmak için göz doktorunuzu ziyaret edin

Bulanık görme her zaman astigmatizme bağlı olmayabilir. Dolayısıyla, bir göz doktorunun profesyonel görüşünü almalısınız. Göz doktorunuz, astigmatizminizin türünü ve derecesini anlamak için birçok test yapacaktır.

Astigmatizm Düzeltme Seçenekleri

Eğer düzenli astigmatizminiz varsa endişelenmeyin. Bu durum gözlük veya yumuşak torik kontakt lensler ile kolayca düzeltilebilir. Torik lensler, ışığın retinanız üzerinde doğru şekilde odaklanmasını sağlayarak, gözünüzün şeklindeki özgün farklılıkları telafi eder. Torik lensler, astigmatizm ile eş zamanlı olarak uzağı görememe ve yakını görememeyi de düzeltebilirler.

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?