GÖZ ALERJİSİ TANIMI, BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Göz alerjisi (alerjik konjonktivit), polen, küf, toz akarları veya evcil hayvan kepeği gibi alerjenlerle temastan kaynaklanan göz iltihabıdır.

Belirtiler

Yanma veya batma hissinin eşlik ettiği kızarmış, kaşıntılı, şişmiş ve sulanmış gözler. Sanki göz kapağınızın altına kum kaçmış gibi takılma hissedebilirsiniz ve görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Ayrıca, burun akması veya kaşınması, hapşırma, öksürme veya baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Nedenler

Göz alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin normalde zararlı olmayan bir materyale karşı onu tanımaması nedeniyle savaş açmasından kaynaklanır. Bu sebeple aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak da bilinir. Vücudun aşırı duyarlılık gösterdiği materyaller olan alerjenler gözlerinize kaçarak vücudunuzun, iltihaba neden olan ve histamin olarak adlandırılan kimyasalları salgılamasına neden olurlar.

Alerjenleri tanıyın ve bunlarla temastan kaçının. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız ve bilinen bir alerjenle temas ederseniz, lenslerinizi çıkartın. Eczaneden veya göz doktorunuzdan temin edebileceğiniz bir göz banyosu kullanmak da yarar sağlayabilir ve hatta kayganlaştırıcı göz damlaları yardımcı olabilir. Eğer belirtiler devam ederse, tedavi hakkında aile hekiminiz veya göz doktorunuzla konuşun. Tedavi, reçeteli veya reçetesiz satılan bir ilaç olabilir.

KONTAKT LENS KULLANMAYA BAŞLAYIN

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?