PRESBİYOPİ NEDİR? NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

Yaşınız ilerledikçe yakına odaklanmada sorun yaşamaya mı başlıyorsunuz? Prespiyopi gözlerinizin daha yakından yapılacak işlere kolayca odaklanabilme kapasitesini etkiler. Bu, gözün içindeki lensin zaman içinde esnekliğini belirli bir düzeyde kaybetmesinden kaynaklanır ve presbiyopi olarak adlandırılır.

Presbiyopinin Nedeni Nedir?

Presbiyopi, gözün içindeki lensin zaman içinde doğal sürece bağlı olarak kalınlaşması ve sertleşmesine bağlı olarak meydana gelir. Odak noktamızı uzaktan yakına veya yine yakından uzağa değiştirmek için, gözümüzün içindeki lensin şekli değişir. Lens yaşla birlikte kalınlaştığından ve esnekliğini kaybettiğinden, şeklini değiştirme yetisi azalır. Normalde kırklı yıllarda başlar ancak bazı kişilerde daha erken veya daha geç de başlayabilir.

Presbiyopinin Belirtileri

Erken prespiyopide, odak ayarlamalarının daha yavaş olduğunu görebilir veya daha fazla çaba gerektirdiğini hissedebilirsiniz. Bazı kişiler loş ışıklı ortamlarda ya da yorgun olduklarında bu durumu daha fazla fark edeceklerdir. Belirtiler ve fark ettiğinizde sorunlar değişkenlik gösterecektir ve bazı kişiler odaklanma zorluklarının yanında göz yorgunluğu veya baş ağrıları da yaşamaya başlayabilirler. Eğer bunu yaşarsanız, daha fazla bilgi için göz doktorunuzla iletişime geçin.

PRESBİYOPİNİN TEŞHİS EDİLMESİ

Göz doktorunun yapacağı bir göz muayenesiyle presbiyopiniz olup olmadığı teyit edilecektir. Odaklanma zorluğunun presbiyopi başlangıcına bağlı olup olmadığını doğrulamak için bir seri görme değerlendirmesi veya sağlık kontrolü yapacaklardır. Presbiyopi ilerleyici olduğundan, düzenli görme muayeneleri iyi görmenin ve göz sağlığının korunması için her zaman önerilmektedir. 

Kontakt lens kullanımı ve bakımı ile ilgili yardımcı olabilecek ipuçlarımızın yer aldığı aylık bültenimize abone olun

Hala kontakt lensler hakkında aklınıza takılan sorular mı var?